top of page

SALT Likit nedir? Neden Manhattan Likit SALT ?

Tüm yazımızı bilimsel bir çerçevede ele aldık ve herkesin anlayabileceği bir dilde yazmaya ve grafiklerle daha iyi açıklamaya özen gösterdik. En başından başladık ve aklınızda soru işareti kalmaması için detaylı ve sıkılmadan okuyabileceğiniz bir yazı hazırladık. Bu yazıda, bir çok bilimsel kaynaktan, üretici patentlerinden ve çok uzun süren araştırmalarımızdan faydalandık. Bu nedenle bu yazımız sadece tüketicilerin değil, üreticilerinde faydalanabileceği çok iyi bir kaynaktır.


Başlıyoruz... Klasik (Geleneksel, Freebase) likitlerde bulunan ve yaklaşık 2009'dan beri buharlaşan nikotin, Freebase Nikotin (Serbest nikotin) olarak adlandırılır. Son birkaç yılda, yeni bir tür ortaya çıktı: nikotin tuzları ile hazırlanan SALT likitler.

Nikotin tuzu sözünün aklınızı karıştırmasına izin vermeyin. Nikotin olarak da bilinen "Nikotin tuzu" terimi sadece bilimsel tanımı ifade eder. Kimyasal olarak, bir asit ile bir baz reaksiyona girdiğinde bir tuz ortaya çıkar. Daha basitçe söylemek gerekirse, nikotin tuzları, saf nikotinin (baz) belirli asit türleriyle karıştırılmasıyla yapılır. Şu an ne düşündüğünü biliyorum, Asitler? Kulağa kötü geliyor? Aslında, nikotin tuzları doğal olarak tütünde bulunur. Yani sigara içmişseniz nikotin tuzu içmiş olursunuz.


Salt ürünler, Freebase (Geleneksel,Klasik) ürünlere göre daha fazla nikotin barındırır. Bu daha yüksek bir etki gücüne sahiptir. Güzel tarafı ise günlük tüketilen, likit ve buhar miktarını azaltır. Daha iyisi, bu işi yapmak için çok güçlü bir cihaza ya da çok sayıda nefes çekimi yapmanıza ihtiyaç yoktur. SALT ürünler genellikle, 30 ml'lik pet şişelerde satılır. Genel olarak, 24mg, 35mg ve ya 50mg nikotin gücünde sunulurlar. Manhattan SALT ürünlerini hazırlarken, bir çok açıdan düşünerek tüm oranlarda sizler için hazırladık.


Freebase Nikotin Vs. Nikotin Tuzu

Freebase nikotin, doğrudan tütünden elde edilir. Bu süreçte, tütünde bulunan bütün safsızlıklar uzaklaştırılır. Ve sonuç olarak Saf nikotin elde edilir.(Saflık oranı oldukça önemlidir. Kullanılan markalara göre değişir. Biz %99.9 en yüksek saflıktaki Merck ürünlerini kullanıyoruz.) Bu Freebase nikotin formu günümüzde piyasadaki hemen hemen tüm likitlerde kullanılmaktadır. Freebase nikotini, 7-8 civarında bir PH seviyesi ile yüksek bir alkaliliğe sahiptir. Bunu size neden söylüyoruz? Çünkü PH seviyesi, soluk verme sırasında vaper'ın yaşadığı sertliğin şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Nikotin gücü arttıkça, sertleşir. 2017 yılında yazdığımız; boğaz yakması olmayan likit nedir yazımıza da göz atabilirsiniz.


Nikotin tuzunun oluşturulması, belirli asitlerin serbest nikotinlere stratejik olarak aşılanmasıyla elde edilir. Bu, nikotin çözeltisinin PH seviyesini düşürerek daha az tahrişe neden olur. Yani, o kaba boğaz darbesi olmadan daha yüksek nikotin tuzu kuvvetlerine dokunabilirsin.

SALT likit, sigarayı birebir simüle etmektedir.

POD cihazlar Yüksek dirençli coillere sahip ve daha az güçlü cihazlardır. SALT için mükemmeldir. MTL bir atomizerde de SALT likit gerekli şartlar sağlanarak kullanılabilir.


Cihaz üreticileri, SALT ürünlerin popülaritesine cevap verdiler ve pazar, SALT için özelleştirilmiş doldurulabilir POD sistemleri ile dolmaya başladı. Bazı cihazlar ise, aynı zamanda normal likit kullanma esnekliğine de sahiptir. Smok Nord buna iyi bir örnektir ve yeniden doldurulabilir. Freebase likitler için ya da düşük oranlı Salt Likitler için 0.6Ω coile ve Yüksek oranlı SALT için 1.4Ω coil ile birlikte gelir.

Tüm pod cihazlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Doldurulabilir POD sistemleri yeni başlayanlar için mükemmeldir. Çünkü kullanımı kolay, cepte taşınabilecek kadar küçüktür.


Şimdi perdeyi geri çekip, nikotin tuzlarının arkasındaki bilimi ve onları Freebase nikotinden farklı kılanları açıklama zamanı.


Nikotin Tuzları (Nicotine SALT)

Nikotin tuzu terimi, nikotinin moleküler yapısından türetilir. Tuz kelimesi akıllarda bir karışıklığa yol açabilir, ancak bu durumda “tuz” yani "SALT" bir asit ile bir baz reaksiyona girdiğinde oluşan bir bileşiği ifade eder.

Freebase Nikotin vs Nikotin Tuzu (SALT Likit)

Tütün yapraklarında, nikotin doğal olarak oluşan nikotin tuzu formunda bulunur. Bu, daha stabil bir molekül oluşturmak için nikotin molekülünün amino asitlerle bağlandığı anlamına gelir.


SALT likitlerde kullanılan nikotin tuzları, doğada oluşan nikotin tuzları ile aynı değildir. Likitlerde kullanılan nikotin tuzları, freebase nikotine, (aşağıda daha fazla bilgi olacak) asit eklenerek üretilir.


Freebase Nikotin

Tütün yaprağındaki doğal olarak oluşan nikotin tuzları, biyolojik olarak temin edilemez. 1960'larda, bilim adamları, tütün yapraklarında doğal olarak oluşan nikotin tuzlarını, serbest baz nikotine dönüştüren kimyasal bir işleme öncülük etti.


Bilim adamları, deprotonat yapmak için amonyak kullandı, yani doğal nikotin tuzlarını tütün yaprağından çıkardı. Sonuç, serbest baz (Freebase) nikotindi. Bu basitçe artık tuz şeklinde başka bir moleküle bağlı olmayan bir nikotin anlamına gelir. (Saf nikotin)


“Amonyak (NH3) bir katyona (NH4 +) dönüştürülür ve pozitif yüklü nikotin asit tuzu nötr hale gelmek için ayrıştırılır. Bu nötr, parçalanmış nikotin, artık bir tuz şeklinde başka bir moleküle (veya anyon) bağlı olmaması nedeniyle (Freebase) yani “serbesttir”